-Nasıl doldurmuşlar acaba?

-Pompalamışlar.

-Alet kullanarak yapmışlardır.

-Şimdi 1 dolar ödemeyi çok bulan Engelhard'ın, Irak petrollerinin "hepsi pompalanmaya başlanıp, oraya... ABD'ye gönderildiğinde deposunu 4 litresi 30 sentten doldurmak üzere uğramayı hayal ettiği benzin istasyonunun Irak'ta ki benzerlerinde de bulunan hava basmaya yarayan bir alet, kompresör kullanmışlar, hortumu dayayıp lâstik şişirir gibi pompalamışlardır. İHA-İstiklâl Haber Ajansı muhabiri, "Her biri petrol variline, daha doğrusu sepeti eksik balona dönmüş, ayakuçlarından bakınca yüzleri görünmüyordu" dediğine göre onları bu hale bisiklet pompası kullanarak getirmiş olamazlar. İlk sızan bilgilere göre, adam başı otuz litre pompalamışlar.

Hattakiler;

-Anacığım!

-Otuz litreyi tutamaz ki bir vücut. Çok fazla.

-Litre dediğine göre, "ham petrol" demek ki.

-Tuttuğu kadar diye düşünmüşler herhalde... Televizyonları, gazeteleri arayıp, "Beher işgalciden otuz sent" tahsil ettiklerini söylemişler. "Sadece otuz sent mukabilinde...Bu 'makul bir fiyat'..."...demişler. "Tanrı" önümüzdeki "Şükran günü"nde...  Hay Allah...

Hattakilerden biri;

-O ses neydi öyle?

-Dolunay Marşı çalayım derken, çay tabağını düşürdüm...Döşemeye düşünce, yankılandı.

-Hiç de yere düşmüş çay tabağı yankısına benzemiyordu. Masayı devirdiniz gibi geldi bana.

-Tabak metal bir sefer. "Çok da" eşya olmayınca yankı güçlü oluyor haliyle. Fizik derslerinde meselâ.

-Niye ki?

-Efendim?

-Niye "çok da" eşya yok haciz mi geldi?

-Haciz gelmedi de, gitti.

-?

-Havada soğuk. Takvime göre yaz güya...Ama yaz ortasında kış. Üzerimde asker kaputu var. 90'ların başında, Petersburg'dan almıştım. 1917 devrim karargâhlarından Smolni'nin oralarda bir yerlerde.

-?

-Kaç rubleye almıştım ki... Haciz maciz derken... sahi bizi dava mava etmesin bu adam Joe?

-Bir saniye...

-Sonra konuşuruz, merak etme aklımda. Ne diyorsun?  "İzinsiz tercüme ettiniz" deyip tazminat istemesin?

-Engelhard mı? Sanmam.

-Baksana adam 4 litre benzine 1 dolar ödememek için bütün Merkezdoğu petrollerini hemen şimdi Amerika'ya taşıyın diyor. Eşeğin muhayyilesine karpuz çekirdeği düşürür gibi konuşuyoruz.

Hattakiler;

-İmgelemesine.

-Hayır imgelemine. İsim olacak.

-"Tanrı" önümüzdeki "Şükran günü"nde kendisine şükranlarını sunacak sömürgecilere, vaadedilmiş petrolle doldurulmuş semiz hindiler armağan ederse bence sürpriz olmaz çocuklar.  "Petrolü bütün insanlığa" yani Amerikalılara "armağan eden" olduğuna göre, "böyle bir cömertlikte neden bulundu" diye düşünmek doğru olmaz. Ham petrolle beslenmiş petrol hindileri... Bir nevi "tanrı mucizesi". Tanesi 30 sent... Joe?

-Sudan ucuz.

Hattakiler mırıldanır;

-Maliyeti sudan ucuz olan bir şey daha vardı.

-Öyle rivayet olunan.

-Veya deposunu doldurtana, içine ayrıca doldurulmuş "oil" ile birlikte "ham petrol" hindisi bedava. "Hindiye hücum"... 80'leri düşünüyorumda...Full servis istasyonlarında çalışanlar harap olurdu...olurduk... Depoylamı uğraşacaksın, hindiylemi. Bu arada bir "bilgi notu", İsrail'i desteklemenin Amerikan halkına son otuz yıl itibarıyla maliyeti, kazanılabilecekken sırf İsrail'i desteklemek yüzünden kazanılamayan gelirlerde dahil, 2002 yılındaki satın alma gücüyle 3 trilyon dolar. K.999 Alo?

-Amerikalı galon başına ortalama 5 dolar ödemeli, Avrupa'da ödüyorlar. Ben izninizle bir  medya ilânı okumak istiyorum...Herhalde ilân deniyor, bilmiyorum.

-Ürün reklâmı mı?

-Hayır, değil. Şimdi söylersem olmaz, önce okuyayım, daha sonra konuşuruz.

-Bulduracaksın öyle mi?

-Sizin usulünüz!

-Dağınık ve titiz. Peki, buyrun.

-"...'Filan' ve 'falan'da özel olimpiyat yayını. Türkiye’nin...

-Bu "filan" ve "falan" dedikleriniz televizyon kanalı anladığım kadarıyla. İsim verebilirsiniz, bir mahzuru yok.

-Böyle okursam daha iyi.  "...'Filan' ve 'falan'da özel olimpiyat yayını. Türkiye’nin...
spor kanalı 'filan' Uluslararası Büyük Balkan Şampiyonası ve Asya Mini Olimpiyatları ardından  Ortadoğu Mini Olimpiyatları'nı da deneyimli kadrosu, tecrübesi ve geniş teknik imkanlarıyla ekrana getirmeye hazırlanıyor. Mini Olimpiyat hazırlıklarını tamamlayan ve olimpiyat köyünden yayınlarını sürdüren 'filan'  olimpiyat rüzgarlarının esmeye başladığı günlerden itibaren deneyimli muhabirlerini bölgede görevlendirdi"...

Burada alt alta bölge, şehir ve muhabir adları var. Bazı bölge ve şehir adlarını daha sonra vermek üzere, onları geçiyorum. "... dünyanın olimpiyat nabzını ekrana taşıyacak" diye biten bu bölümden sonrası.

 "19 FARKLI NOKTA’DAN CANLI YAYIN

'Filan' muhabirleri olimpiyat boyunca İstanbul dışında 19 farklı noktadan canlı yayınlarla haber geçiyor"

Arada 'filanca'yla işbirliği diye bir bölüm var, orayı da geçiyorum.

"TÜM GÜN KESİNTİSİZ ÖZEL YAYIN

Müsabakalar sırasında tüm gün kesintisiz özel yayına geçecek olan 'filan'da  yayınları anchorlar ve spikerler dönüşümlü olarak sunacak. Uzman danışmanlarda  heyecanlı gelişmeleri değerlendirecek"

Duyuru bu. Vurgulayarak okuduğum kelimeleri ben değiştirdim, arkadaşlara duyurudaki kelimeleri soruyorum.

-Ben söyleyeyim mi? Peki. Hattakiler duydunuz. Cevabı açıldıkça açılan kolay sorulardan, ona göre. K. 999, evet?

-"ABD ve İngiltere'nin Irak'ı işgaline destek veren, katılan Polonya'nın davranışının adı ne?" sorusunun cevabını vermek için aradım.

-Durma söyle.

-Dayanışma!

-Doğru. Polonya'nın davranışının adının "dayanışma" olduğunu bildiğine göre, bunuda bilirsin, şimdi de "dayanışma"nın adı ne, onu söyle.Devam eder


dolun__ay@hotmail.com