İftarla Sahur Arası...
 
"Ayda Yanma Zamanı"
 

-...Demesiyle öbürü dönüp, "Sen de o zaman üç kere 'Haykanko kokor' söyle bakalım!" diye adamakıllı çıkışıyor ona üstten bakana...
 
-?
 
- "Ne demekki o" diye sorup "Ben de tam olarak bilmiyorum, hiçbir lûgatta karşılığını bulamadım" cevabını alınca, bu sefer diğeri "Anlamını bilmediğiniz sözü niye söylüyorsunuz" diye surat asıp, al basıyor ister istemez.
 
-?
 
O.T;
 
-Dokuz doğuruyor.
 
-Şemseddin Muhammed'de bilmiyor ne demek olduğunu. Demekki o anda öylemesine gelmiş işte diline diye düşünmek lâzım. Hangi lisan olduğunu "Sözleri" tercüme eden de bilmiyor.
 
-Hani Dolunay'da anlatmıştınız, Pazar yerinde, kalabalığa evlilik üzerine özendirici nutuk çeken o imam hikâyesindeki...
 
-Ooo, zaman sahurlamak üzere...Haberlere bir bakalım, hem de bir yandan... Helvamı yapsam... Gerçi tahin... K.999, evet?
 
-Tersi de doğru olur.
 
O.T,
 
-Ben de davula çıksammı acaba.
 
-Fakat suratından düşen neredeyse bin parça. Hayır size söylemiyorum, FOX'ın spikeri bu gece pek neşesiz. Sanki niyetlendiği oruç başına vurmuş, belli etmemeye çalışıyor gibi bakıyor. Buyrun, neyin tersi de doğru?
 
-Her kesimden samimi vatanseverler "terörist-sömürgecilerle savaşırsam, asker-siyasetçilerin bağımsızlığa inanmayan rambo kesimi bana komünist terörist, İslâmcı terörist, faşist Türk teröristi der" diye çekinmeyecek. "Sömürge bekçiliği" dönemi kapandı. Sen sömürgeciyle savaş, yandaşı olan kesim, "NATO'ya, CENTO'ya bağlıyız" diyerek düşmanı korusun bakalım.
 
-Aferim, işte böyle. "Bush Gotiki"ni düzelten arkadaş bu, tanıdım.
 
-Doğru.
 
-...Yani bugün "ABD'nin yanında yer alınmazsa" şöyle olur, böyle olur diyen aynı "masaya oturalım"cılar, çoğu son 12 yılda zaten gerçekleşen kötü ihtimalleri, istenmeyen gelişmeleri, 91 Saldırısı sırasında da yine güya "ABD'nin yanında yer alınmadığı taktirde" gerçekleşecek kötü ihtimaller, istenmeyen gelişmeler olarak sıralıyorlardı ki, aslında benimsedikleri bir projenin aşamaları olan o kötü ihtimalleri, istenmeyen gelişmeleri beyin yıkayarak isteten, "masaya oturalım, söz sahibi olalım"cıları kullanarak isteten güç olan ve kendisiyle savaşmayanı, savaşmaktan çekineni, boyuneğeni hemen "hayali koalisyon"a dahil edip "yanında yer aldırtan" sömürgecilikle savaşmadan önlemek, düzeltmek mümkün değildir. Önlemek istiyorsan savaşacaksın. Tek bir millet olarak topyekün savaşacaksın. Güya benimsenmeyen istenmeyen gelişmelerin, kötü ihtimallerin plânlayıcısı olan terörist güçle savaşı göze alamadınmı, yanında yer alıyorsun demektir. İste veya isteme, farkında ol ya da olma, o gücün altındasın. Ortada oturulacak bir masa, Saddam adı her geçtiğinde patronlarından havlama emri alan köşe hıyarlarının varolduğunu zannettiği türden bir ziyafet sofrası filan yok çocuklar, savaş meydanı var. Masa, terörist sömürgecilik Merkezdoğu'dan atıldıktan sonra kurulacak. Ramazanı gümbür gümbür açmış, selâmlamış bulunuyoruz. Zaman "ruh"tur ve ruh hırsızlığı suçların en büyüğü. Eh, sahuru kaçırmayalım.
 
-"Geceyarısı Cezeryesi"nin yapılışını sormuştum.
 
-Kabın kenarlarına doğru ezeceksiniz. Kaşığın sadece ortasını değil, kenarlarını da kullanarak sağlı sollu yüklenerek malzemeye nefes aldırmadan iyice ezeceksiniz. Yarım saatte kıvamını bulur. Tahta kaşıkla ve adam kuvveti ile...
 
Bu gece dilin pelesengi; "Vur davulcu eline üşenme".
 

Devam eder...


dolun__ay@hotmail.com